Hlavní menu:


První dny v Krakově

27.07.2016, autor: M. Mareš, kategorie: Pouť
První dny v Krakově
Čtvrtý díl seriálu z pouti

Naši poutníci se v neděli nočním vlakem přesunuli do Krakova.

Dějiny Polska jsou v mnohém podobné našim dějinám. V době Metodějově zasahovala působnost velehradského arcibiskupství až do Krakova, centra Malopolska. První kostel zde byl vybudován pod vlivem Velké Moravy. O století později se křesťanství prosadilo ve Velkopolsku (Poznaň, Hnězdno) - obdobně jako u nás v Čechách v souvislosti s přijetím křtu nejmocnějším knížetem.
Až do smrti Boleslava II. v r. 999 patřilo Krakovsko do českého státu, biskupství zde bylo založeno z české iniciativy. V roce 1000, už za vlády Boleslava Chrabrého, bylo biskupství začleněno pod arcibiskupství v Hnězdně. Z Hnězdna, poničeného naším Břetislavem I., přenesl Kazimír I. sídlo polského státu v r. 1038 do Krakova.

V pondělí večer byla ve wawelské katedrále skautská mše.

V úterý otevřel kardinál Dziwisz setkání večerní mší svatou . Česky stručný obsah promluvy .

Dnes, ještě na palubě letadla, řekl Svatý otec novinářům: "Neměli bychom se bát říct pravdu: Svět je ve válce, protože ztratil mír. Je to válka o zájmy, válka o peníze, válka o přírodní zdroje... Nemluvím o válce náboženství."

Dnešní uvítací řeč papeže na setkání s polským prezidentem česky - následná reportáž z webu cirkev

Fotogalerie z prvního dne v Krakově

Fotogalerie z druhého dne v Krakově

Fotogalerie z třetího dne v Krakově


Biblický citát na dnešní den
K tobě, Bože, se obracejí mé oči. (Ž 141,8)
Římskokatolická farnost - arciděkanství Mladá Boleslav | Tel.: 326 324 115 | E-mail: rkfarnost_mb@centrum.cz
© Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2007 |