Hlavní menu:


Deset důvodů proč přijmout zákon o církevních restitucích

26.06.2012, autor: M. Mareš, kategorie: Ze světa
Několik článků pro základní orientaci

Předkladatelem zákona je ministerstvo kultury, hlavní odkaz je tedy na jeho web.

Článek prvního náměstka ministra kultury Františka Mikeše Církvím se to vrátit musí Pokud budou církve podávat žaloby o navrácení majetku, budou soudní spory vyhrávat, restituční zákon k tomu není nutný.

Zajímavý popis ohledně vzniku návrhu zákona, složitosti nalezení kompromisního znění a politických souvislostech popisuje Rostislav Matulík v článku Ať žijí církve! Ale ze svého
Prvotní návrh dnešní podoby zákona vypracoval ekonom Karel Fojtík z Církve bratrské. To on přišel s myšlenkou, že církve musí samofinancovat svůj provoz. Finální podoba návrhu zákona nevyjadřuje přesnou vůli žádné z církví, ale je kompromisním textem, na kterém se shodli navrhovatelé a zástupci církví. Pro katolickou církev nebude přijetí tohoto zákona nijak jednoduché - péče o údržbu kostelů byla státem mnohdy zanedbána. Největší donátoři kostelů byli skoro všichni již dávno komunistickým režimem zlikvidováni. Stát se zbaví břemene prvotního rozhodování, které další sakrální stavby zaniknou.
V jakém stavu jsou u nás některé kostely, kde pokračují devastace, jsme mohli o jarmareční sobotě vidět na výstavě před Templem. Podrobněji viz Zachraňme dominanty

» Přejít na článek Deset důvodů proč přijmout zákon o církevních restitucích na webu www.mkcr.cz.

Biblický citát na dnešní den
Ovocem Božího Ducha je láska, radost. (Ga 5,22)
Římskokatolická farnost - arciděkanství Mladá Boleslav | Tel.: 326 324 115 | E-mail: rkfarnost_mb@centrum.cz
© Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2007 |