Hlavní menu:


Pozvánka do wolfsburgských kostelů

09.02.2011, autor: M. Mareš, kategorie: Pozvánky
Pozvánka do wolfsburgských kostelů
Boha nelze škrtnout

V pracovní dny létá denně ráno speciální letecký spoj z Prahy-Ruzyně do německého Braunschweigu. Technici ze Škodovky putují za svými kolegy – do sídla VW Wolfsburgu. Wolfsburg má třikrát více obyvatel než Mladá Boleslav, asi 15 000 z nich je katolíků. Dle osobního rozkazu Hitlera neměl být v nově založeném městě žádný kostel. Rozkaz byl utajován, k vedoucímu výstavby Rakušanu Petru Kollerovi se tato informace dlouho nedostala, počítal tedy s pozemky pro výstavbu kostelů. V březnu 1940 byla wolfsburgská farnost svěřena faráři A. Hollingovi. Neměl ani kde bydlet, ten, kdo jej nechal u sebe přespat, se dostával do nebezpečí. Byt byl P. Hollingovi přidělen až po osobním zásahu Dr. Ferdinanda Porsche, tehdejšího ředitele VW. Zpočátku mohly být bohoslužby pouze v provizorní kapli z vlnitého plechu, a to pouze pro italské dělníky. První kostel mohl být postaven až po válce. Architektem kostela sv. Kryštofa se stal P. Koller – podnětem bylo jeho osobní obrácení. Základní kámen byl položen 3.12.1950 a již 12.8.1951 byl kostel vysvěcen. Zvonice je vysoká 51 metrů. Ve Wolfsburgu je dnes 6 katolických kostelů (a ještě více evangelických kostelů), nedávno byly dílčí farnosti sdruženy v jedinou. V duchovní službě je farář a dva kaplani. Mimo webové stránky získávají farníci informace prostřednictvím týdeníku (8 stran A5 – včetně blahopřání ke kulatým jubileům nad 70 let) a občasníku (cca 20 stran každé 2 měsíce). Farní rada se schází jednou za 6 týdnů, ekonomická rada ještě častěji. Velice rád předávám naší farnosti srdečné pozdravy z farnosti Wolfsburg. Církev žije v Německu i u nás, navzdory nacistické i komunistické hrůzovládě.

Detailnější informace pro ty, kteří naleznou před zpátečním letem chvíli na ztišení, o všech kostelích, bohoslužbách a farnosti naleznete na přiloženém odkazu. Katolická mládež má svůj vlastní, denně otevřený dům - viz fotografie.

» Přejít na článek Pozvánka do wolfsburgských kostelů na webu www.dekanat-wob-he.de.

Ke stažení: Wolfsburg_Kostely.pdf, 48 kB


Biblický citát na dnešní den
K tobě, Bože, se obracejí mé oči. (Ž 141,8)
Římskokatolická farnost - arciděkanství Mladá Boleslav | Tel.: 326 324 115 | E-mail: rkfarnost_mb@centrum.cz
© Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2007 |